From: Dictionary of American Naval Fighting Ships

Bostwick

Born in Providence, R. I., 21 February 1869, Lucius Allyn Bostwick graduated from the Academy in 1890. He served on board Oregon (BB-3) during the Spanish-American War and received the Navy Cross for distinguished service while in command of South Dakota (Armored Cruiser No. 9) during World War I. He was retired as Rear Admiral and died in Washington, D. C., 14 January 1940.


(DE-103: dp. 1240; l. 306'; b. 36'8"; dr. 11'8"; s. 21 k.; cpl. 186; a. 3 3", 3 21" TT.; cl. Cannon)

Bostwick (DE-103) was launched 30 August 1943 by Dravo Corp., Wilmington, Del.; sponsored by Mrs. F. D. Pierce, a cousin of Admiral Bostwick; and commissioned 1 December 1943, Lieutenant Commander J. H. Church Jr., USNR, in command.

On 15 February 1944 Bostwick joined TG 21.16, a hunter-killer group built around Block Island (CVE-21), and made a cruise between Hampton Roads and North Africa (16 February-31 March 1944). On 1 March she joined Thomas (DE-102) and Bronstein (DE-189) in sinking U-709 in 4910' N., 2600' W. After escorting a convoy to the Mediterranean (11 April-30 May) and patrolling in the Northwest Atlantic (25 June-7 July), Bostwick joined Card's (CVE-11) hunter-killer group. She operated with the group until 20 August 1944. Following additional training at Bermuda and a convoy run (October-11 November 1944), she patrolled off the east coast (20 December 1944-27 October 1945). On 30 April 1945 she assisted Thomas (DE-102), Coffman (DE-191) and Natchez (PF-2) in sinking U-548 in 3634' N., 7400' W., 30 April 1945.

Bostwick arrived at St. John's River, Fla., 19 November 1945 and was decommissioned 30 April 1946. She was transferred to China 14 December 1948.

Bostwick received three battle stars during World War II.